T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yamaç Paraşütü

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Son dönemlerde yapılan araştırmalar Kaş’ın yamaç paraşütü için yeryüzü şekilleri ve iklim açısından Türkiye’nin en uygun yerlerinden bir tanesi olduğunu göstermiştir. Uçuşlar donanımlı malzemelerle uzman kişilerin kontrollerinde gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra son yıllarda Alanya’da da yamaç paraşütüne yönelik faaliyetler yoğun şekilde yürütülmektedir.

Tahtalı

Tekirova ilçesinin arkasında bulunan dağda yamaç paraşütü faaliyetleri sürdürülmektedir. Dağın zirvesine varabilmek için 2375 m’lik bir yüksekliği tırmanırken, atlama eşyaları da yukarı kadar taşınma gerektirir. Tepede ise atlamaya uygun bir ortam yaratacak güney rüzgârlarını yakalamayı beklemek gerekebilir. Eğer atlama için uygun bir gün değilse bile çevrenin güzelliği yorgunlukları unutturacak düzeydedir.

Alanya

İlçenin arkasında yükselen dağ silsilesi hemen dikkati çekmektedir. Bu dağ 350 m. yükseklikte ve güney rüzgârlarına açık bir konumdadır. Atlayıştan sonra şehrin üzerinde uçuş yapılması, atlayıştan sonra plaja veya şehir içindeki uygun açıklık alanlara iniş yapılması nedeniyle tecrübeli atlayıcıların tercih ettiği bir parkur olmaktadır. Atlayış sırasında aniden yön değiştirebilecek özellikteki rüzgâra ve tepede özellikle sol yandan oluşabilecek doğu kökenli rüzgârlara dikkat edilmelidir.