Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Spor Turizmi

• Antalya ili doğası, iklimi, tarihi ve coğrafi özelliklerinin yanı sıra nitelikli otellerde sunulan kaliteli hizmetleri ile Türkiye ve Dünya turizminde önemli yer tutmaktadır. Antalya’da Kamu, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri ve özel sektörün hizmete sunduğu çok çeşitli çağdaş tesisleri ile spor turizmine hizmet vermektedir. İlimizde özellikle devre arasında gelen 1200 civarında yabancı futbol takımının yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerinin atletizm takımları, tenis takımları, boks ve benzeri milli takımları için çeşitli spor kulüpleri ve özel sektörde yeterli tesisler mevcuttur. Antalya merkez ve ilçelerinde kamuya ait 100 civarında çim yüzeyli futbol sahası mevcuttur. Ayrıca büyük bir çoğunluğu Bakanlıktan belgeli konaklama tesislerinde yaklaşık 400 adet uluslararası standartlara uygun çim yüzeyli futbol sahası bulunmaktadır.

• Ayrıca ilimizde Kamuya ait toplam 12 tenis kortunun yanı sıra Antalya Tenis İhtisas Spor Kulübünün 15 ve yine büyük bir çoğunluğu Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli tesislerde olmak üzere yüzlerce tenis kortu bulunmaktadır.

• İlimiz 2009-2010 sezonunda judo, halter, eskrim, voleybol, badmington ve benzeri pek çok alanda 39’u uluslararası, 66’sı ulusal, 27’si milli takım kampı ve 45’i kurs ve seminer olmak üzere toplam 177 etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca ilimizin tanıtımında büyük rol oynayan Dünya Ralli Şampiyonası 2003-2008 yılları arasında 5 yıl süre ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

• Antalya’da 2011 yılında 5 büyük spor organizasyonunun yapılması hedeflenmektedir. Türkiye’ nin ev sahipliği yapmak için uzun yıllar çalışma yürüttüğü doğa olimpiyatlarının 12. si 19-23 Ekim 2011 tarihlerinde İlimizde düzenlenecek bu etkinliğe 52 ülkeden yaklaşık 50 bin sporcunun katılması beklenmektedir. Merkezi Almanya’da bulunan ve iki yılda bir düzenlenen organizasyona daha önce Hollanda, Fransa, Yunanistan, Japonya gibi ülkeler ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Uluslar arası Görme Engelliler Federasyonunun (IBSA) 1-10 Nisan 2011 tarihlerinde ilimizde gerçekleştireceği “Dünya Oyunları”na yine 30’a yakın ülkeden 1300 sporcunun katılması beklenmektedir. Yine 2011 yılı içerisinde Uluslararası Herkes İçin Spor Birliğinin (TAFISA) 10-14 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştireceği Dünya Kongresine ilimiz ev sahipliği yapacaktır.

2010 Yılı Ulusal Müsabakalar
2010 Yılı Uluslararası Müsabakalar