Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sosyal Durum

İlçemizde sosyal tesisler olarak 1 adet 300 kişilik kapalı spor salonu, 1 adet ilçe merkezinde, 1 adet Çandır, 1 adet Belkıs, 1 adet Kadriye kasabalarında, 1 adet Boztepe köyünde, Boğazkent ve Abdurrahmanlar olmak üzere 7 adet futbol sahası, vardır. Merkez belediyesine ait bir adet hamam, özel şahıslara ait 4 adet evlendirme salonu, 1 adedi Abdurrahmanlar Kasabasında olmak üzere 2 adet Halk Kütüphanesi ile bir adet gezici Halk kütüphanesi mevcuttur.

İlçe halkının sosyal ihtiyacını karşılayacak sinema, Tiyatro ve eğlence yerleri gibi sosyal tesisler henüz yaygınlaşmamış olduğundan günlük yaşam olağan ilişkiler çerçevesinde yürütülmektedir. Yılda birkaç kez organizatörlerin veya Kamu kuruluşlarınca düzenlenen ASPENDOS tiyatrosundaki halk konserleri, Müzik Festivalleri ile opera ve bale gibi kültürel etkinlikler halkın bu konudaki ihtiyacını gidermeye yönelik başlıca etkinliklerdir.

Köylerimizde konut sorunu olmamasına rağmen, özellikle yaz aylarında cazibe merkezi olması nedeniyle gerek sahil beldelerimize gerekse İlçe merkezine büyük bir işçi nüfus akını olmakta, bu durumda günden güne konut açığı oluşturmaktadır. Turizm bölgesindeki tatil köylerinin İlçe merkezine yakın olması nedeniyle İlçenin nüfusu yaz aylarında oldukça artmaktadır. Yine yaz aylarında özellikle, Boğazkent, Belek, Kadriye beldelerinde sahil olması nedeniyle nüfus en az 3 kat artmaktadır.

İlçemizin sahil kesimindeki Belek, Boğazkent ve Kadriye beldesinde şahsi girişimler ile Kooperatiflerce sosyal tesisler inşa edilmektedir. Belek Belediyesi sınırları içerisinde 2 adet sosyal tesis alanlarından biri Belek Belediyesine tahsisli günübirlik alanı ve diğeri Serik Belediyesine tahsisli Kamping alanıdır. Belek Belediyesi kendi imkanları ile projeye uygun olarak planlarına başlamıştır. Serik Belediyesince ise üçüncü kişiye ihale edilip, projesine uygun olarak inşaat ruhsatı alınmış ve projenin 2006 yılının Haziran ayında bitirilmesi planlanmıştır.