Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ekonomi

İlçemizde çalışma hayatı oldukça hareketli olup, mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. İlçemizin ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayalı olup, halkın % 90’ ı çiftçilikle uğraşmaktadır. Tarımsal faaliyetler için ihtiyaç duyulan insan gücünün bir kısmı kendi bölgemizden, bir kısmı da çevre İl ve İlçelerden karşılanmaktadır. İlçemizde tarımsal mekanizasyon oldukça iyi bir durumdadır. Tüm çiftçilerimizin kullandığı araç ve gereçler teknolojiktir.

Modern usullerle tarım yapılmaktadır. İlçemizde üretilen tarım ürünlerinden pamuk birinci sırada yer almaktadır. İlçemizde çok iyi kalitede pamuk yetiştirilmektedir. Yıllık yaklaşık olarak 35.000 Dekar pamuk ekimi yapılmakta ve 17.500 tona yakın ürün elde edilmektedir. Ancak pamuk üretimi gün geçtikçe azalmaktadır.

İlçemizde, 12 adet tarımsal amaçlı kalkınma kooperatifi, 1 adet sulama kooperatifi, 7 adet tarım kredi kooperatifi 1 adet pamuk tarım satış kooperatifi ( Antbirlik şubesi) ve 50 adet Arsa ve Konut yapı kooperatifi bulunmaktadır. Ayrıca Gebiz kasabasında 2 adet ulaşım kooperatifi vardır.

İlçe Merkezinde 5 adet Banka mevcuttur. Bunlar;T.C. Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıf Bank, Halk Bankasıdır. Ayrıca, Kadriye Kasabasında, Yapı ve Kredi Bankası bulunmaktadır.

İlçemizdeki bankaların özellikle yatırımcı müteşebbislerimize sağlamış oldukları tüketici, zirai ve çeşitli yatırım kredileri ile İlçemiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.