T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Genel Bilgiler

KAŞ ANTALYA İline bağlı 56.000 toplam nüfuslu şirin bir ilçedir.Antalya’ya 192 km.,Fethiye’ye 106 km. Mesafededir.İlçe batıda Eşen Çayı ile Seydikemer’e, doğuda Demre’ye, kuzeyde Elmalı İlçesine komşu olup güneyinde ise Meis Adası ile karsı karşıyadır. İlçenin yüzölçümü 2231 Km2 ve sahil uzunluğu 70 km dir.Küçük bir turizm beldesi olan KAŞ’da yılın her günü turistlere rastlamak mümkündür. KAŞ ve yöresi elde edilen bilgi, belge ve arkeolojik bulgulara göre Likya dilinde Habessos yada Habesa diye anıldığı sanılan KAŞ‘ın ilk çağlardaki adı Antiphellos idi .Daha sonra Andifli olarak bilinen Kaş çevresinin dağlarla çevrili olması ve hemen önünde masmavi Akdeniz’in bulunması ve tam karşısında Meis adasının bulunması ona ayrı bir güzellik vermiş , bunun için buraya Kaş adı verilmiştir.Kaş unutulmaz bir tatil geçirebileceğiniz eşsiz bir yerdir.
Likya,Yunan ve Roma dönemlerinden günümüze ulaşan kalıntıların en eskileri İ.Ö.VI.y.y.’a tarihlendirilmistir.Antik kent Antiphellos’tan günümüze ulaşan açık hava tiyatrosu Helenistik dönemden kalmadır. Tiyatro, 26 basamaklı olup denize bakan yamaca kuruludur.Agora, şehrin güney yamacında yer almıştır.Bazelika tiyatronun yanındadır. Bir zamanlar Antiphellos’u çevreleyen surlardan günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiştir. Bunlardan başka kentin kuzey- doğusundaki dağın yamacında Gotik tarzını andıran Likya yazıtları, kaya mezarları ve mezar taşları ile kentin arkasında yeralan yine Likya yazıtlı Aslanlı Lahit (Anıt Mezar) bir de Anfitiyatronun Kuzey -doğusundaki 24 kız figürlü kabartmanın süslediği 3,70 m. yüksekliğinde ev tipi bir mezar bulunmaktadır.Yaz ayları boyunca Kaş’ın çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerlere tekneler ve Minibüslerle günübirlik turlar düzenlenmektedir.Ayrıca, 3 gün 3 gece süren Mavi Yolculuk yapılmaktadır.
Son yıllarda önemli bir turizm merkezi olan Kalkan 29 km.dir.Eski adı KALAMAKİ’dir. Kalkan yolu üzerinde 18. km’de bulunan Mavi Mağara ve Kaputaş Plajları görülebilir. 45 km. Mesafede bulunan Kınık yakınındaki XANTHOS antik şehri Likya uygarlığının en büyük başşehridir.Şehrin Likçe adı ARNA veya ARNNA olarak da bilinmektedir. Tarihte iki kez katliama ve büyük birçok yangına maruz kalmış talihsiz bir şehirdir.1838 yılında İngiliz Charles Fellows tarafından bulunan kentin bazı tarihi eserleri British Museum’a kaçırılmıştır. PATARA 45 km. mesafededir. Apollon ve Noel Baba’nın doğduğu yer olarak bilinir.Likya, Helenistik ve Roma çağlarını yaşayan Patara, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur. Patara limanı bugün kumlarla örtülüdür. Bir çok tarihi eser kumlar altında kalmış ve bugün yapılan kazılarla günışığına çıkarılmaktadır. Ayrıca 18 km. uzunluğunda kum plajı vardır. Demre ilçesi Kekova Adasına , Batıkşehir ve civarına günübirlik tekne turlarıyla gidilebilir. Kaleköy (Simena) ve Üçağız (Theimussa) buradadır. Ayrıca, Üçağız’a karayolu ile ulaşılabilinir. Kaya ve lahit tipi mezarlar vardır.Buradan Kekova adası tekne ile 10 dakika mesafededir.Ada üzerinde ve denizde çok sayıda mezar ve kalıntı bulunmaktadır.Batık şehir kalıntıları teknelerle gezilirken görülebilir. Hemen karşısında Kaleköy (Simena) bulunur. Ulaşımı sadece, deniz yolu ile yapılır. Eski Likya mezarlarıyla bugünkü köy evleri içiçe ve sırt sırtadırlar.Kalesi sapasağlam ayaktadır.İç kalede eski Likya kentlerinin en eskisi, en küçük anfisi, kaya içine oyulmuş vaziyette görülebilir. Demre yolu üzerinde bulunan Yavu Köyü yakınındaki Kyaneai eski yerleşim birimidir.Demre 48km. mesafededir.Burada Noel Baba’nın kilisesi ve antik Myra şehri ve Andriake (Çayağzı) limanı görülebilir. Kaya mezarları ve tiyatrosu ilgi çekicidir. İlçe merkezine 68 km. mesafede bulunan Gömbe yaylası serin suları ve iklimiyle yaz aylarında turistlerin ilgisini çeker.Akdağ yamaçlarında bulunan Uçarsu ve Yeşilgöl gezilebilir.Gömbe kebabı ve kardan yapılan şerbeti ve dondurması meşhurdur.İlçe merkezine 60 km. mesafede bulunan Saklıkent önemli bir gezi ve mesire yeridir.Burada doğa harikası Kanyon turistlerin ençok gezdiği yerlerin başında gelir. Turizme hizmet veren işletmeler mevcuttur.Ayrıca Karçay üzerinde Rafting-River-Tubing aktivitesi yapılabilir.