T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Geleneksel Etkinlikler

1-TARİHİ ELMALI YEŞİLYAYLA YAĞLI GÜREŞLERİ 
Türklerin ata sporu olarak anılan güreşin uzun yıllar öncesine, Orta Asya dönemlerine tarihlenmesinden gelir.Her ne kadar tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin bilinirliği halk arasında daha yüksekse de, geleneksel kültürün devamı Elmalı Yeşil Yayla Yağlı Pehlivan Güreşleri 1353 yılından bu yana gerçekleştirilmekte ve tarihçe olarak yurdumuzda birinci sırada yer almaktadır. Antalya'nın Elmalı ilçesinde Recep Gürbüz Güreş Sahası'nda düzenlenen etkinliğe, 77'si başpehlivan yaklaşık bin 600 güreşçi katılmaktadır. Kispetlerini giydikten sonra paçalarını bağlayan, sonrasında yağlanan başpehlivanlar, davul zurna eşliğinde sahaya çıkar. Güreşler Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi iş birliğiyle düzenlenmektedir.

Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri

2-CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU 
Kumluca-Elmalı (Göğübelli) Deniz seviyesinden 1850 m yükseklikteki Göğübeli geçidine uzanan Elmalı tırmanışı TUR'un yine en zorlu etabı.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu


3-PEKMEZ ŞENLİĞİ 
Elmalı Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Pekmez Şenliği, Elmalı Müzesi'nin bahçesinde yapılmaktadır.

Pekmez Şenliği

4- TEKKE KÖYÜ ABDAL MUSA ŞENLİKLERİ

Elmalı'da Abdal Musa Türbesi'nin bulunduğu Tekke Köyü'nde her yıl Haziran ayının ilk haftasında Abdal Musa Şenlikleri düzenlenir. Anadolu'nun çeşitli yörelerinden gelen halk ile Tekke Köyü, o günlerde büyük bir canlılık yaşar. İlk kez 1983 yılı Haziran ayı başında başlatılan Abdal Musa Anma Törenlerin yapıldığı yer olan Tekke Köyünündeki Abdal Musa Türbesi'ne, Elmalı-Finike Karayolundaki Düdenköy kavşağından, elma bahçeleri arasında giden bir yolla ulaşılır. Abdal Musa Türbesi, bugün yemyeşil ağaçların gölgesindedir. Yüzyıllar öncesinde bu türbe çevresinde Abdal Musa'ya gönül bağlamış, binlerce derviş dolaşırdı. Günümüzde de özellikle Haziran ayı başında bu türbe çevresi Anadolu'nun dört bir yanından gelen Alevi-Bektaşi inançlı yurttaşlarımızla dolup taşar.

Tekke Köyü Abdal Musa Şenlikleri


5-RAMAZAN AYI ETKİNLİKLERİ

Elmalı Belediyesince Ömerpaşa Cami yakınındaki, Cumhuriyet Meydanına kurulan Ramazan Çarşısında insanlar teravih namazından sonra çay kahve eşliğinde sohbetler eder. Belirlenen günlerde ilahiler söylenir, söyleşiler yapılır, çocuk etkinlikleri  ve daha bir çok etkinlikle Elmalı Ramazan ayında bir başka güzel olur.

Ramazan Ayı Etkinlikleri

6-YÖRÜK GÖÇÜ 
Deve kervanından, kepenekli çobanlara, Yörük kültürünün yaşatıldığı temsili göç  Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşlerinden öncesinde Eylül ayında yapılmaktadır. 

Elmalı Yörük Göçü

7- HIDRELLEZ ŞENLİKLERİ
Baharın müjdesi olarak bilinen Hıdırellez Mursal Mahallesi ,Karapınar mevkiinde kutlanmaktadır. Elmalı Belediyesi tarafından düzenlenen "Hıdırellez Şenliği" Programda  kuranı kerim okunması, konser, çeşitli yarışmalar ve gösterilerle vatandaşlarımız oyunlar oynanıp şarkılar eşliğinde baharı karşılamanın mutluluğunu yaşarlar. Şenlikte Elmalı Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar verilir. 

Elmalı Hıdrellez Şenlikleri