Ana Sayfa | İletişim | Site Ağacı | Arama   


12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Düzenlenen törene, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu ve Ali Nazım Balcıoğlu, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, İl Millî Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, İl Defterdarı Hidayet Mat, İl Müftüsü Mahmut Yeleser, Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan, diğer yetkililer, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
İstiklâl Marşı'nın Kabul Edilişinin 90. Yıldönümü Kutlamaları ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Programı bu yıl 12 Mart 2011 Cumartesi günü, İlimiz Kepez Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı. Programda Mehmet Âkif ve Bağımsızlık Andı Oratoryosu sahnelendi.
İşgal altındaki Anadolu topraklarında halkın verdiği mücadelenin kararlılığı, Mehmet Âkif Ersoy'un İstiklâl Marşı'nı yazması ile İstiklâl Marşı'nın Millî Marş olarak kabul edilmesi sürecinin anlatıldığı, türküler ve halk oyunlarının da sergilendiği oratoryo törene katılanların büyük beğenisini kazandı.
Anma programında, Mehmet Âkif Ersoy ve İstiklâl Marşı konulu kompozisyon ve şiir yarışmasında birincilik elde eden öğrenciler eserlerini seslendirdi. Aksu Çalkaya 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi Bilge Üstündaş İstiklâl Marşı’nı okurken salondaki herkesi duygulandırdı.
Liselerarası kompozisyon yarışması birincisi Aksu Lisesi öğrencisi Duygu Ünlü, ikinci Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lise öğrencisi Fahriye Naz Erdil, üçüncü Akdeniz Lisesi öğrencisi Neslihan Ertuğrul ile ilköğretim okulları arası resim yarışması birincisi Aksu Kocabelen İlköğretim Okulu öğrencisi Merve Vernez, ikinci Aksu Boztepe İlköğretim Okulu öğrencisi Aysıma Kaplan ile Aksu Boztepe İlköğretim Okulu öğrencisi Emine Erdal ve şiir yarışması birincisi Nadire Konuk Ali Oğuz Konuk İlköğretim Okulu öğrencisi Hatice Serra Yüksel, ikinci Kovanlık İlköğretim Okulu öğrencisi Hanife Çelik ve üçüncü olan Bedriye Bileydi İlköğretim Okulu öğrencisi Beyza Yıldırım'a ödülleri verildi.
Öğrencilere ödüllerini Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz ile Vali Yardımcısı Emir Osman Bulgurlu verdi.
Törende Mehmet Âkif Ersoy'un hayatının anlatıldığı bir sinevizyon da izlendi. Program sonunda Vali Altıparmak beraberindekilerle öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı resim sergisini gezdi.   
 

Antalya | Haritalar| Turizm İletişim